Leczenie kanałowe (inaczej endodoncja) ma na celu uratowanie i odbudowanie chorego zęba. Polega ono na usunięciu zainfekowanej miazgi zęba, potocznie nazywanej nerwem, oraz szczelnym wypełnieniu kanału bio-zgodnym materiałem, zapobiegającym rozwojowi bakterii.
Warunkiem sukcesu w endodoncji jest odpowiednie oczyszczenie zainfekowanych kanałów, szczelne wypełnienie i rekonstrukcja zęba po leczeniu.
Współczesne metody leczenia w MEDENT STOMATOLOGIA SOROKO oraz dostęp do odpowiednich materiałów umożliwiają skuteczne wyleczenie i maksymalne przedłużenie żywotności zęba.
Jak przebiega leczenie kanałowe?
W MEDENT STOMATOLOGIA SOROKO cenimy czas pacjentów, dlatego w większości przypadków przeprowadzamy leczenie kanałowe na jednej wizycie. Czas trwania leczenia jest uzależniony od rodzaju leczonego zęba, jego budowy oraz ustalonej diagnozy. Niekiedy przypadki bardziej skomplikowane mogą wymagać kilku wizyt w celu skutecznego zakończenia leczenia.
Etapy leczenia kanałowego:
- Określenie planu leczenia na podstawie zdjęć RTG oraz wywiadu z pacjentem dotyczącym odczuwalnych dolegliwości
- Znieczulenie oraz usunięcie zainfekowanej miazgi z komory zęba i kanałów korzeniowych
- Analiza długości kanałów oraz ich dokładne oczyszczenie i dezynfekcja
- Szczelne wypełnienie kanałów specjalnym materiałem, który zapewnia ochronę przed wnikaniem bakterii
- Wykonanie kontrolnego zdjęcia RTG i ostateczna odbudowa zęba z uwzględnieniem wszystkich metod gwarantujących prawidłową wytrzymałość, funkcję i estetykę
Leczenie kanałowe pod mikroskopem – doskonała precyzja
Stosując mikroskop zabiegowy marki Carl Zeiss, w MEDENT STOMATOLOGIA SOROKO jesteśmy w stanie uratować zęby, które do tej pory były skazane na usunięcie. Poprzez powiększenie i doświetlenie leczonego obszaru mikroskop zapewnia maksymalną precyzję oraz efektywność zabiegu.
Dzięki tej zaawansowanej technologii oraz doświadczeniu naszych lekarzy przeprowadzamy bardziej skomplikowane zabiegi endodontyczne uwzględniające usunięcie złamanych narzędzi z kanału lub zamknięcie perforacji korzenia zęba.
Najczęściej zadawane pytania:
Leczenie kanałowe jest przeprowadzane w przypadku, gdy niewyleczona w porę próchnica narusza struktury zęba prowadząc do zapalenia miazgi. Do innych powodów leczenia należą zaawansowana paradontoza lub uraz zęba. Początkowy stan zapalny miazgi zęba może często objawiać sie samoistnym bólem lub nadwrażliwością na temperaturę. Z kolei przewlekły stan zapalny może nie dawać żadnych objawów i zostać wykryty dopiero na zdjęciu RTG.
Leczenie kanałowe jest całkowicie bezbolesne. W sytuacjach tego wymagających zabieg jest przeprowadzony w znieczuleniu miejscowym. Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić lekka wrażliwość przy nacisku na leczony ząb. Objaw ten jest normalny i ustępuje po kilku dniach.
Ból zęba występuje natomiast przed leczeniem kanałowym i jest związany ze stanem zapalnym. W rezultacie jest zupełnie na odwrót - leczenie kanałowe przynosi w większości przypadków ulgę od bólu.
Nie wyleczenie zęba może zakończyć się poważnymi powikłaniami, takimi jak resorpcja czy zapalenie kości. W związku z czym jedyną alternatywą dla leczenia kanałowego jest ekstrakcja zęba. Jest to metoda nieodwracalna, powodująca konieczność uzupełnienia braku zębowego mostem lub implantem. Zawsze własny ząb jest bardziej cenny niż najlepsza odbudowa protetyczna. Dlatego zdecydowanie warto podjąć się leczenia kanałowego, które jest metodą mniej inwazyjną oraz często jedyną szansą wyleczenia chorego zęba.
Wysoka skuteczność leczenia endodontycznego w medent stomatologia pozwala na uratowanie prawie każdego zęba zamiast zastąpienia go droższymi rozwiązaniami.
Masz pytania? Chcesz umówić się na wizytę?
Skontaktujemy się z Tobą
Poniedziałek - Piatek: | 9.30 - 19.00 |
Sobota: | zamknięte |
Niedziela: | zamknięte |