Dział chirurgii stomatologicznej obejmuje wiele różnych zabiegów, wszystkie posaidają jedną wspólną cechę. Usunięcie zęba, zatrzymanej ósemki, wszczepienie implantu, czy podcięcie wędzidełka,resekcje czy usunięcie torbieli wiąże się z pojawieniem się rany. Aby rana goiła się prawidłowo należy jej zapewnić niezbędne warunki.
Proponujemu przyjęcie posiłku na ok. 1-2 godziny przed wizytą. Po zakończonym zabiegu przez ok. 20-30 min. pacjent nagryza jałowy kompres. Niezbęny jest w uformowaniu skrzepu krwi, który jest odpowiedzialny za prawidłowe gojenie. Świeży skrzep jest bardzo delikatny, dlatego przez ok. 2 godziny po leczeniu pacjent nie powinien spożywać żadnych pokarmów. Po tym czasie wskazana jest dieta miękka oraz żucie drugą, nieoperowaną stroną. Ma to szczególne znaczenie po zabiegu implantacji. Aby wszczep prawidłowo zrósł się z kością musi pozostawać nieruchomo. Jakiekolwiek mikroruchy w okolicy implantu zwiększają ryzyko jego utraty.
Po zabiegu pojawia się stan zapalny jako reakcja organizmu na uraz. Bardzo ważne jest, aby unikać gorących dań i napojów. Mogą one nasilić stan zapalny, a więc zwiększyć obrzęk i ból. Zalecamy spożywanie chłodnych pokarmów i napojów oraz stosowanie zimnych kompresów. Mają one działanie przeciwobrzękowe i przeciwbólowe.
Istotne znaczenie ma rowniez sopsob w jaki płuczemy jamę ustneą przez pierwsze 2 doby aby zwrocic szczegolna uwage na przelewanie plynu w jamie ustnej a nie intensywne płukanie. Może to spowodować wypłukanie skrzepu, co wydłuży proces gojenia. Mycie zębów jak najbardziej wskazane. Chodzi o to , aby zminimalizować ilość bakterii w okolicy rany, dlatego maksymalna higiena jest niezbędna. Oprócz dokładnego i delikatnego mycia zębów zalecamy stosowanie przeciwbakteryjnych płynów do płukania. Istone jest, aby miały w składzie chlorheksydynę – jest to skuteczna substancja eliminująca wszelkie drobnoustroje. Pamiętąjąc aby Płukanie było delikatne. Wraz z upływem dni można płukać bardziej intensywnie.
Palenie tytoniu bardzo niekorzystnie wpływa na stan uzębienia i dziąseł. Jest jedną z głównych przyczyn nieprawidłowego gojenia ran w jamie ustnej. U palaczy naczynia krwionośne są obkurczone, a tkanki słabiej ukrwione. Gorsze zaopatrzenie w krew skutkuje opóźnionym gojeniem i większą skłonnością do infekcji.
W zależności od rodzaju zabiegu, przepisujemy niezbędne leki. Często wystarczy stosowanie ibuprofenu jako środka przeciwbólowego i przeciwzapalnego. Aspiryna jest przeciwwskazana. Czasem wymagane jest przyjmowanie antybiotyku oraz silniejszych środków przeciwbólowych.
Picie alkoholu jest przeciwwskazane w pierwszych dobach po zabiegu. Nieprzestrzeganie zalecen może skutkować wystąpieniem krwawienia z rany.
Po wszelkich zabiegach chirurgicznym pacjent powinien unikać intensywnego wysiłku przez ok. tydzień. Wzrost tętna, ciśnienia może spowodować krwawienie i dolegliwości bólowe.
Pacjenci przyjmujący leki antyagregacyjne takie jak Acard, Polocard, Concor nie muszą ich odstawiać przed zabiegiem. Pacjenci przyjmujący leki antykoagulacyjne takie jak Acenokumarol, Sintrom, Warfin powinni zgłosić ten fakt lekarzowi prowadzącemu. U tej grupy chorych przed zabiegiem chirurgicznym należy wykonać badanie krwi i ocenić wskaźnik INR.
W większości przypadków po ok. 7 dniach pacjent pojawia się na wizycie kontrolnej. Dochodzi do oceny gojenia rany, usuwane są szwy.
Dr.n.med Sebastian Soroko
Specjalista chirurgii szczekowo twarzowej